Uitbreiding vliegveld Lelystad dringt nu pas door tot de Veluwe

HET HARDE - Inwoners van de Veluwe lijken nu pas te zijn wakkergeschud door de uitbreiding van vliegveld Lelystad. Dat bleek tijdens een bijeenkomst in 't Harde, die was georganiseerd door de Gelderse Statenfractie van het CDA.
'Het dringt na pas door wat ons letterlijk en figuurlijk boven het hoofd hangt', zei een vrouw uit Elburg na de presentatie door directeur Erik Lagerweij van Lelystad Airport.
Lelystad wil naar 120 vliegtuigen per dag
Het vliegveld in Lelystad wil in 2033 zijn gegroeid naar 45.000 starts en landingen, per dag komen en vertrekken er dan zo'n 120 vliegtuigen. 'Dat is rijksbeleid', aldus Lagerweij. 'In 2008 heeft de regering vastgelegd dat we in Nederland willen uitbreiden. Ze koos ervoor niet te kijken naar vliegvelden in België of Duitsland.'
Het merendeel van de vliegroutes loopt over Flevoland, maar een van de routes loopt langs het Veluwemeer om vervolgens af te buigen over Elburg en Oldebroek.
Verslaggever Ruben van der Scheer maakte de volgende reportage: luister hier .
Niet iedereen is kritisch: 'We hebben meer wakker gelegen van pretpark Walibi, dan dat we ooit last van de vliegtuigen krijgen. Als het goed is voor de BV Nederland, is het goed voor de Veluwe', merkte een oudere man op tijdens de discussie.
Economische voordelen
Lagerweij wijst op de economische voordelen van de uitbreiding van het vliegveld. 'Het levert niet alleen bij de bouwwerkzaamheden in een straal van 30 kilometer om Lelystad werkgelegenheid op, dus ook voor een deel van Gelderland, maar ook in 15 jaar erna.'
Hij doelt onder meer op onderhoudstechnici, beveiligers, schoonmakers en winkelpersoneel. Bewoners van de Noord- en West-Veluwe merken volgens Lagerweij al vanaf volgend jaar dat het vliegveld wordt uitgebreid.
Provincie: doe zelf ook mee
Volgens de aanwezige gedeputeerde van Gelderland Bea Schouten (CDA) moeten bedrijven en inwoners zelf ook iets doen.als ze willen profiteren van het vliegveld. 'Je moet zelf kansen willen pakken.' De provincie praat namens de Veluwse gemeenten mee in het overleg over de uitbreiding.
Coen van der Zwaag die zich al eerder kritisch uitliet over de route boven uit Elburg nam de mogelijkheid te baat zichzelf uit te nodigen op de koffie bij Schouten. 'Ik wil graag met u een uurtje in gesprek om te vertellen wat er leeft onder de mensen.' De Gelderse bestuurder ging afspraak. Van der Zwaag daarover: 'Een gesprek is beter dan zo'n grote bijeenkomst. Ik denk dat de provincie niet weet wat hier leeft.'
Geplaatst door anoniem
Tsja,als mensen met dit sort argumenten overtuigd kunnen worden dan is er weinig hoop.
Of het goed is voor de bv Nederland dat is bijzonder arbitrair. En wat goed is voor Nederland hoeft ook helemaal niet goed te zijn voor de veluwe. Neem bijvoorbeeld het groningse aardgas. Goed voor Nederland maar niet zo goed voor een groot deel van Groningen.
Je kan ook een extra windpark bouwen. Levert ook veel werkgelegenheid op. Niet alleen bij de bouw maar ook in de 15 jaar erna met onderhoud. Elke grote publieke investering levert werkgelegenheid op dus eigelijk is het een non argument.