Met een trucje worden vertragingen op Schiphol ‘s avonds gehalveerd

Door: Herman Stil
Door het vliegverkeer nauwkeuriger te plannen is deze zomer de gemiddelde vertraging op Schiphol in de vroege avond gehalveerd.
Het viel Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) al langer op: tussen zes en acht uur 's avond landen er op Schiphol achter elkaar opvallend veel middelgrote vliegtuigen - Boeings 737 vooral. Veel meer dan op andere tijdstippen van de dag.
Omdat middelgrote vliegtuigen bij de landing minder afstand tot elkaar hoeven te houden dan tot een groot toestel (zoals de Boeing 747 of Airbus A380) kon er zo worden gepland dat vliegtuigen tussen zes en acht uur eerder van de luchthaven van vertrek weg kunnen.
Veiligheid
Door de maatregel is de gemiddelde tijd dat een vliegtuig bij vertrek wordt opgehouden, deze zomer teruggebracht van acht naar vier minuten.
De veiligheid blijft daarbij volgens LVNL gewaarborgd.
Bij de zes andere landingspieken op een doordeweekse dag is de truc minder goed toe te passen, omdat dan veel vaker kleine, middelgrote en grote toestellen na elkaar landen. Vliegtuigen moeten altijd rekening houden met de luchtwervelingen van het voorgaande toestel. Hoe groter dat vliegtuig is, hoe groter de onderlinge afstand moet zijn.
Piek
Gemiddeld kunnen er op Schiphol per landingsbaan 34 toestellen per uur landen; bij landingspieken zoals in de vooravond worden meestal twee banen tegelijkertijd gebruikt. De afgelopen drie zomermaanden waren de druktste ooit op Schiphol. Op 8 augustus kende de luchthaven de drukste dag ooit met 1549 starts en landingen.
Geplaatst door Wim uit Castricum
Maar wat dan ook mogelijk is, als er dichter aaneen gevlogen kan worden met de kleinere toestellen, is het CDA landen. Of schrijf ik nu iets raars?